• » RiderBlog
  • » kryzys
  • » Śladami zamków Krzyżackich - kujawsko-pomorskie.
Najnowsze komentarze
Tak tylko jak na skrzyżowaniu Wam ...
bronek666 do: Początek
hej, wpis stary, ale co tam... Dzi...
Cześć R 32 - przyjęcie mandatu nie...
Ja mam inny przypadek, przyjołem m...
Witam co do mandatow od strazy to ...
Więcej komentarzy
Moje linki

06.04.2010 22:18

Śladami zamków Krzyżackich - kujawsko-pomorskie.

Trasa zaliczona i sprawdzona. Ponieważ moja córka uczy się już historii sprawdziłem już trasę śladami zamków krzyżackich w okolicy (następny raz jak się ociepli będzie musiała odbyć ja ze mną jako plecaczek).
 

Trasa zaliczona i sprawdzona. Ponieważ moja córka uczy się już historii sprawdziłem już trasę śladami zamków krzyżackich w okolicy (następny raz jak się ociepli będzie musiała odbyć ja ze mną jako plecaczek).

To trasa:

http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d& saddr=Bydgoszcz&daddr=Unis%C5%82aw+to:W%C4%85brze%C5%BAno+to: Radzy%C5%84+Che%C5%82mi%C5%84ski+to:Pokrzywno+to:Rogo%C5%BAno+Zam ek+to:Grudzi%C4%85dz+to:%C5%9Awiecie+to:Bydgoszcz&geocode=FZi ZKgMddskSASlvvU52hhMDRzEO82VLjOSe5A%3BFabsKwMdAJAYASnJ4i73gyQDRzH oE5I6E-TANA%3BFdv8LAMd_R4hASmxBKmdDCodRzFbBLbh_Y0zoQ%3BFSOVLgMdIP sgASl9jg4LxiwdRzFS_zfIM6FuZg%3BFRCVLwMd0KAfASknVKCbP9ICRzEYwOCWtq Q5mg%3BFSaiMAMd-BwhASkRgjLGi8wCRzG_7DFsOHLsmA%3BFeUYMAMdHSgeASmpS 7j-ws8CRzHslKb5LCxANg%3BFWj2LgMdGnwZASnX0J_HS94CRzHRjz6K6HsHPg%3B &hl=pl&mra=ls&sll=53.31986,18.47767&sspn=0.759625 ,2.694397&ie=UTF8&z=9

Kolejno:

Radzyń Chełmiński. Warownia w Radzyniu  (XIII w) zaliczana była do grupy największych i najlepiej umocnionych w całym Państwie Krzyżackim. Położona na naturalnym wzniesieniu zabezpieczała prowadzącą tędy drogę z Pomezanii do ziemi chełmińskiej. Całe założenie obronne składało się prawdopodobnie z dwóch przedzamczy i klasycznego zamku wysokiego. Zamek wysoki zbudowano z cegły na kamiennej podmurówce, na planie zbliżonym do kwadratu o boku 52 metry. Teren, na którym wybudowano zamek wysoki, odcięto nawadnianą z pobliskiego jeziora fosą. Dziś z zamku radzyńskiego przetrwało południowe skrzydło - pozostałe skrzydła zachowały się w dolnych partiach. Podobnie jak wieża, której fundamenty widoczne są na dziedzińcu. Wnętrza nie oferują zbyt wielu atrakcji, choć same w sobie są już wystarczająco ciekawe (niestety czynne dopiero od maja - dostępna jest jedna z wieżyczek narożnych, należy tutaj jednak napomknąć o ograniczeniach związanych z wejściem na ową wieżyczkę. Otóż zmieszczą się tam tylko osoby szczupłe i niezbyt wysokie.) W okolicy zamku grasuje nieszkodliwie zwariowana starsza pani recytująca wierszyk o Radzyniu - licząca na drobną gratyfikację za swoje trudy. Wracając do rzeczy zamek w Radzyniu był centrum administracyjnym zakonu do czasu wybudowania Malborka.

Pokrzywno - ruiny z lat 30 tych XIII w. podobno wczesniej zwany jako Engelsberg - Mons Angelorum (Góra Aniołów). Choć według kroniki Piotra z Dusburga, w 1239 mieszkali tam już rycerze zakonni. Do roku 1416 Pokrzywno pełniło funkcję siedziby komturstwa. Zamek w Pokrzywnie należy do najstarszych krzyżackich założeń obronnych na ziemi chełmińskiej. Budowlę wzniesiono na wzgórzu, otoczonym z trzech stron wodami rzeczki Maruszy i bezimiennego wąskiego strumienia. Z zespołu obronnego zachowały się znaczne partie murów podzamczy, charakterystyczny, zrekonstruowany XIV-wieczny ostrołukowy portal wjazdowy oraz wielka stodoła.  Opisana ruina znajduje się w rękach prywatnych, o czym informuje umieszczona na portalu nieprzyjazna tabliczka, którą można spostponować: nikt tego nie pilnuje. Zameczek znajduje się po lewej stronie szosy prowadzącej do Grudziądza.

Rogoźno Zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1250-1260 w widłach granicznej rzeki Osy i jej niewielkiego dopływu Gardęgi, na stromym wzgórzu wznoszącym się 45 metrów ponad Kotlinę Grudziądzką.   Od 1285 do 1333 roku zamek stanowił siedzibę komtura, a następnie do 1454 roku wójtostwa podlegającego bezpośrednio władzy  Wielkiego Mistrza. Zamek rozebrano na rozkaz króla pruskiego Fryderyka II w latach osiemdziesiątych XVIII wieku, a cegłę zużyto do budowy twierdzy w Grudziądzu. Po II wojnie światowej, w 1952 roku, przeprowadzono renowację zamku, a do połowy lat 90. XX wieku krzyżacka warownia należała do Agencji Własności Rolnej. Od tego czasu zamek pozostaje w rękach prywatnych - po ludzku oznacza to ograniczony dostęp - dalej sposób jak sobie z tym poradzić. Do dzisiaj zachowała się znaczna część murów przedzamcza zewnętrznego z prostokątną basztą, wieżą bramną, cylindryczna wieżyczka i część murów przedzamcza wewnętrznego. Z domu konwentu przetrwały słabo czytelne fragmenty murów. Żeby dostać się do zamku trzeba wjechać na teren gospodarstwa rolnego (po lewej) dawnego PGR lub czegoś podobnego. Następnie w pobliżu kapliczki (na moje to słupek zakończony krzyżem) udać się do bliźniaka położonego pod orzechem i poprosić o możliwość wstępu mieszkańców lewej (waszej lewej) części bliźniaka (sądzę, że drobna gratyfikacja jest wskazana choćby z uwagi na gatunek i rozmiar psa pilnującego terenu - dzięki Bogu nie zrealizowałem pomysłu by odwinąć łańcuch z bramy i wjechać).

Grudziądz. (Nie mam pojęcia z jakiego okresu pochodzi) Tutaj z krzyżackiej twierdzy przetrwały niewielkie fragmenty parteru skrzydła południowego z przekształconym na początku XX wieku oknem, część gdaniska (zagadka cóż to takiego to gdanisko - ja wiem ale samodzielne poszukiwania będą źródłem radości), studnia o średnicy 2,5 m i pierwotnej głębokości 50 m. Pozostałości po zamku położone są na północ od Starego Miasta, na wiślanej skarpie w parku. Po drodze mamy  XIV-wieczne spichrze które według przewodnika Pascala są jednym ze 100 najciekawszych zabytków w Polsce.

Świecie  Skoro o Grudziądzu wiem niewiele to przyjmijmy że  to najstarsze ruiny bo z XIV w. (najprawdopodobniej 1317). Obecnie z zamku pozostało częściowo odbudowane skrzydło północne z wieżą i basztą północno-wschodnią, pomieszczenia piwniczne, dolne partie wszystkich pozostałych baszt oraz krótkie fragmenty murów obwodowych.

Chwilowo na tyle. Trasę mam zamiar rozbudowywać. Odcinek między Pokrzywnem a Rogoźnem to hmm kiepski kawałek trasy i lepiej nastawić się na jazdę nieco terenową.

Komentarze : 7
2010-05-08 13:54:53 motorniczy

w taką pogodą tylko o poranku i dodam jeszcze śnieg zdawałem prawko :-)

2010-04-12 11:30:59 Tomek

Czyli Kryzys widzę, że kierunkujesz się na turystykę. No no powodzenia :)

2010-04-07 23:43:16 piotrek

Przegapiłeś ciekawy, (bo w większości z kamienia) jeden ze starszych zamków krzyżackich w Papowie Biskupim.

2010-04-07 22:43:13 Kwidzynmen

Co tam Brodnica tylko Kwidzyn! Jak lubisz zamki :) kawałek dalej masz Malbork.

2010-04-07 17:27:59 koleś

Zapraszamy do Brodnicy :) [CBR - całkowity brak rozumu :D ale to się chyba tyczy naszych rządzących]. Możesz też powiększyć traskę o Golub-Dobrzyń ;). Pozdro! Lewa w górę!

2010-04-07 15:49:09 mario9406aprilia

widzę że w moich okolicach szaleliście ;)

2010-04-07 08:22:44 juh

Linka do mapy działa wycieczka pierwsza klasa :)

  • Dodaj komentarz