• » RiderBlog
  • » kryzys
  • » Fotoradary Straży Gminnych od 01 stycznia 2011 do 28 czerwca 2011
Najnowsze komentarze
Tak tylko jak na skrzyżowaniu Wam ...
bronek666 do: Początek
hej, wpis stary, ale co tam... Dzi...
Cześć R 32 - przyjęcie mandatu nie...
Ja mam inny przypadek, przyjołem m...
Witam co do mandatow od strazy to ...
Więcej komentarzy
Moje linki

19.10.2011 11:26

Fotoradary Straży Gminnych od 01 stycznia 2011 do 28 czerwca 2011

Krótka analiza możliwości używania fotoradarów przez straże gminne w okresie od 01 stycznia 2011 do 28 czerwca 2011

 

W związku ze skierowanym do mnie pytaniem jednego z nieszczęśników obdarzonych zdjęciem z fotoradaru wykonanym przez jakże uczynną straż gminną w okresie między 01 stycznia 2011 r. a 28 czerwca 2011 r. wyjaśniam co następuje.

Ponieważ znowelizowano nasza ukochaną i oczywiście znaną przez wszystkich ustawę Prawo o ruchu drogowym (od 2005 r. kiedy opublikowano tekst jednolity dokonano już 52 zmian) nadając stosownie szerokie uprawnienia  strażom gminnym przyjrzałem się zagadnieniu. Otóż pojawił się pogląd, że straż gminna do 28 czerwca nie mogła karać za wykroczenia zarejestrowane przy użyciu fotoradarów. Stanowisko to opiera się na następującej koncepcji:

 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym zawiera przepis art. 129b który brzmi:

Art. 129b.  1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

          &n bsp; 1)         kierującego pojazdem:

a)         niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,

b)         naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego;

          &n bsp; 2)         uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

a)         zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

b)         ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

c)         ruchu pieszych.

3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

          &n bsp; 1)         zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b;

          &n bsp; 2)         sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem;

          &n bsp; 3)         używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu;

          &n bsp; 4)         legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

          &n bsp; 5)         wydawania poleceń:

a)         osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu,

b)         kontrolowanemu uczestnikowi ruchu - co do sposobu jego zachowania;

          &n bsp; 6)         sprawdzenia wykonania obowiązków określonych w art. 78 ust. 2;

          &n bsp; 7)         żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

4.  Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

 

Przepis w powyższym brzmieniu ukształtowano „za pomocą” ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (opublikowana 30 listopada 2010)  - weszła w życie z dniem 31 grudnia 2010 r.

Cały problem sprowadza się do tego, że od 01 stycznia 2011 r. ustawa obowiązywała – ale (zawsze jakieś jest) wypisany wersalikami w ustępie 4 tego przepisu tekst jasno wskazuje, że miejsce musi być oznaczone.

Tutaj, jak to zwykle w naszym kraju bywa – nikt nie wskazał jak powinno być takie miejsce oznaczone bo na dzień wejścia w życie przepisów nie było takiego znaku.

Dopiero Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach opublikowane w Dzienniku Ustaw  z 28 czerwca 2011 r. (wydane na podstawie  art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym) wprowadziło piękny znak o nazwie D-51 Automatyczna kontrola prędkości ktrz stosuje się w celu poinformowania kierujących pojazdami o lokalizacji urządzeń rejestrujących działających samoczynnie, kontrolujących i rejestrujących prędkość ruchu pojazdów.

 Ponieważ zgodnie z jego § 3 rozporządzenie wchodziło w życie z dniem ogłoszenia tj 28 czerwca 2011 r.  przyjmuje się, że do jego wejścia w życie straże gminne nie mogły używać fotoradarów bowiem naruszały prawo używając ich w nieoznaczonym zgodnie z art. 124 ust.4 ustawy Prawo o ruchu drogowym miejscu.

 

PS

Obiecuję sobie nadrobić zaleglości w pisaniu - oj dużo się działo :)

Komentarze : 13
2011-11-23 12:08:16 Kryzys

Cześć R 32 - przyjęcie mandatu niestety nie załatwia sprawy bowiem mandaty te mają charakter mandatów zaocznych. Co za tym idzie nieopłacenie ich w terminie 7 dni powoduje że są one nieskuteczne. Ale skoro sprawa trafiła do sądu a mandat jest z 20 czerwca - to chyba odpowiedź jest we wpisie nieprawdaż?

2011-11-13 14:26:17 R32

Ja mam inny przypadek, przyjołem mandat za prędkość z fotoradaru straży...wystawili mi 200zł...zapłaciłem to w trzy miesiące w ratach po 50 zł, teraz dostałem informację, że zapłaciłem to po terminie zapłaty i sprawa trafiła do sądu, nawet nie było kopii świadectwa legalizacyjnego fotoradar przy zdjęciu...co mam zrobić? Mandat został wystawiony 20.06.11 roku.

2011-10-31 01:38:32 mykmyk1_2004

Witam co do mandatow od strazy to mozna sprawe zalatwic nastepujaco jezeli chodzi o motocykl to zdjecie jest z tylu pojazdu czyli mamy totalna amnezje i nie pamietamy czy to my jechalismy czy nasz kolega ktory potwierdzi wersje ze oczywiscie tez w tym dniu jechal naszym motocyklem ale nie pamieta czy akurat w tej godzinie i na tej drodze . Z punktu widzenia prawa chcemy pomagac strazy rozwiazac problem podajemy liste osob ktore kozystaja z naszego motocykla i w ten sposob nie ukaraja nas mandatem za ukrywanie sprawcy my natomiast udamy sie w 80% do sadu grockiego i tam po wnikliwej dyskusji nie wykryciu sprawcy umazaja mandat . Nie mozna ukarac domniemanego sprawcy to samo tyczy sie samochodu . Co do zdjecia z przodu to wazne sa szczegóły czy jestesmy sami na fotce czy czasem niema obok innego pojazdu bo to dyskfalifikuje fotke jezeli fotka byla robiona z auta strazy to musi byc otwarty bagaznik poniewaz szyba dziala jako soczewka co przeklamuje odczyt pomiar musi byc pod odpowiednim kontem osoba obslugujaca powinna miec aktualne uprawnienia na urzadzenia pomiarowe te urzadzenia zas musza miec homologacje przeglad wazna jest tez temperatura w ktorej byl robiony pomiar ponizej 5 stopni przeklamuje pomiar mysle ze pomoglem w razie pytan prosze pisac nie jestem znawca ale wiele poczytalem na temat strazy i pomiarow wykrecilem sie z 2 mandatow na 2 ktore przyslali pozdrawiam

2011-10-24 10:52:15 beebas

"zmiana motocykla, nowe zainteresowania itd." ???
Zaintrygowałeś mnie :-D
Koniecznie napisz o tym jak najszybciej :-)

Pozdro

2011-10-24 10:11:20 Kryzys

Żyję, żyję :) postaram się umieścić relacje z sezonu, choć wielu z planowanych tras nie zrobiłem. Ale cóż opiszę wszystko sumiennie, w tym to co się działo - zmiana motocykla, nowe zainteresowania itd. W najbliższych planach mam jednak opisanie trybu odwołania się od mandatu bo kilka osób prosiło o to w wiadomościach na priv.
W każdym razie obiecuję poprawę:) Miło spotkać znajomych choćby wirtulanych.
Pozdrawiam

2011-10-23 21:15:08 beebas

O! Żyje! Yeah! ;-)
A motórem jeszcze śmiga?
:lol:
Czekam z utęsknieniem na długaśne wpisy z relacją z sezonu 2011 :-)

Pozdro

2011-10-21 08:11:33 Kryzys

Naprawdę szczerze mi przykro z powodu opóźnionej analizy. Jednak sporządziłem ją niezwłocznie na prośbę znajomego, który właśnie dostał swoją fotkę- więc jak widać zdjęcia wciąż spływają. Niektóre "cwane" straże gminne nawet zaczęły wywyłać starsze zdjęcia dopiero po 28 czerwca (choć moim zdaniem nic to nie zmienia) :) Zatem może się przyda.
Życzę braku takich zdjęć.

2011-10-20 11:12:49 BogdanBDG

No właśnie - to dopiero teraz o tym piszesz! K-wa!

2011-10-20 09:27:01 Grzesiek85

To możemy razem założyć partię naciągniętych przez straże miejskie albo oddać ich do sądu.

2011-10-20 09:13:56 Andrzejewski

Ja też jak widzę zupełnie dałem się naciągnąć. :(

2011-10-19 15:39:54 Kryzys

Romanisko i Agencie - co do uchylenia się od przyjętego mandatu to co do zasady jest to możliwe ale terminy są na to krótkie (i jak znam życie dawno minęły). Swoją drogą chyba pochylę się nad tym zagadnieniem i poświęcę mu jakiś wpis.

2011-10-19 15:03:38 Agent_Tomek

Jak przyjąłeś mandat to już koniec nie ma co płakać.

2011-10-19 12:41:33 Romanisko

No pięknie k..wa ja przyjąłem od straży miejskiej mandat za prędkość z maja tego roku. Czy można coś z tym zrobić?

  • Dodaj komentarz